Momentálně se pracuje na harmonizaci obsahu českých stránek

Čeština - druhé vydání 2005

Úmrtnostní tabulka, pro vybrané skupiny

Z Demopædia
Verze z 2. 2. 2010, 18:08, kterou vytvořil NBBot (diskuse | příspěvky) (Zdeněk Pavlík - Květa Kalibová 2005)
Přejít na: navigace, hledání
Úmrtnostní tabulka, pro vybrané skupiny  


Úplná úmrtnostní tabulka1 podává údaje funkcí úmrtnostních tabulek(432-2) pro jednotky věku. Naproti tomu zkrácená úmrtnostní tabulka2 poskytuje údaje pouze pro vybrané věky, nejčastěji pro věky končící na 0 nebo 5, resp. pro odpovídající věkové intervaly; kojenecký věk se většinou uvádí samostatně. Údaje v těchto tabulkách pro jednotky věku se zpravidla získávají interpolací (151-7). Někdy se rozlišují úmrtnostní tabulky pro vybrané skupiny3 osob používané často v pojišťovnictví a demografická úmrtnostní tabulka4, vypočtená za celou populaci. Úmrtnostní tabulky se zpravidla vypočítávají za každé pohlaví samostatně; výjimečně se konstruují pro obě pohlaví dohromady.

  • 1. Úplná úmrtnostní tabulka je vlastně podrobná úmrtnostní tabulka.
  • 3. Vzhledem ke svému použití v pojišťovnictví mají v některých jazycích i obdobný název; úmrtnostní tabulka pro vybrané skupiny osob (fř., něm.) je vlastně také zvláštní úmrtnostní tabulka n. specifická úmrtnostní tabulka (něm.).
  • 4. V podstatě je každá tabulka úmrtnosti (432-1) demografická a proto její specifikace v tomto smyslu není nutná; smyslem je pouze odlišit její použití v obecně demografickém smyslu od jejího použití např. v pojišťovnictví.
  • 5. Zobecněním vstupů řady podobných empirických úmrtnostních tabulek je možno konstruovat modelovou úmrtnostní tabulku; většinou se vypočítávají různé typy těchto tabulek, potřebných např. pro modelování budoucí úrovně úmrtnosti podle věku při výpočtech demografických projekcí.


{{Lang_more_-{{{Lang}}}}}