Momentálně se pracuje na harmonizaci obsahu českých stránek

Čeština - druhé vydání 2005

Tabulkový počet dožívajících

Z Demopædia
Přejít na: navigace, hledání
Tabulkový počet dožívajících  


Úmrtnostní tabulka1 vystihuje řád vymírání nejdokonaleji; skládá se z řady funkcí tabulek úmrtnosti2, které jsou vzájemně formálně propojené; je-li jedna z hlavních funkcí známá, ostatní od ní mohou být odvozeny. Vstupní funkcí do tabulky úmrtnosti bývá zpravidla pravděpodobnost úmrtí (431-1). Jednou z dalších funkcí tabulek je tabulkový počet dožívajících3 n. funkce dožití3, která udává počet dožívajících4 z určité kohorty (116-2) narozených různých přesných věků (322-7) za předpokladu dané intenzity úmrtnosti podle věku v období, za které je úmrtnostní tabulka vypočtena. Tabulkový počet narozených se označuje jako kořen5 tabulky; volí se za něj zpravidla mocnina 10 podle toho, na kolik platných míst se požaduje vyčíslení tabulkových funkcí, např. při požadavku pěti platných míst se volí za kořen 105, tj. 100 000. Kořen tabulky se zmenšuje v důsledku vymírání6 dané kohorty.

  • 1. Někdy se též označuje jako tabulka života; tabulkami života se však mohou nazývat i jiné demografické tabulky vypočtené obdobnou metodikou.
  • 3. Tabulková funkce dožití je též nazývána jako tabulka dožívajících nebo má i jiná označení založená na řádu vymírání; značí se 1ζ a odlišuje se od tabulkové funkce žijících značené jako lx.
  • 5. Kořen je vlastně výchozí soubor tabulkových živě narozených.


More...