Momentálně se pracuje na harmonizaci obsahu českých stránek

Čeština - druhé vydání 2005

Teoretická účinnost

Z Demopædia
Přejít na: navigace, hledání
Teoretická účinnost  


Plánované rodičovství1 n. uvědomělé rodičovství1 směřuje k plánování a regulování počtu narozených dětí v souladu s přáním páru nebo předpokládaným zájmem společnosti. Skutečný počet narozených dětí se může lišit od plánovaného počtu dětí2 n. předpokládaného počtu dětí2, udávaného např. v šetřeních populačního klimatu. Uvedený rozdíl v počtu dětíje obvykle způsoben selháním antikoncepce3, resp. účinností antikoncepce4, která má dva aspekty. Teoretická účinnost5 n. fyziologická účinnost5 udává, jak je metoda spolehlivá, pokud se používá podle předpisu. Účinnost použití6 měří její spolehlivost při běžném používání u sledované populace. Míra selhání antikoncepce7 je definována jako počet neočekávaných otěhotnění k délce doby, kdy je žena vystavena riziku nechtěného otěhotnění.

  • 2. Někdy se v šetřeních populačního klimatu zjišťuje také očekávaný počet dětí. Rozdíl existuje také mezi chtěným počtem dětí, tj. počtem dětí, který zena, muž nebo pár si přejí mít a mezi ideálním počtem dětí, tj. počtem, který považují vzhledem k určitým podmínkám za optimální.
  • 4. Podobný význam jako účinnost antikoncepcespolehlivost antikoncepce. Jiný význam má demografická účinnost programů plánovaného rodičovství (viz 626-1).


More...