Momentálně se pracuje na harmonizaci obsahu českých stránek

Čeština - druhé vydání 2005

Dospělost

Z Demopædia
Verze z 11. 6. 2008, 02:12, kterou vytvořil NBBot (diskuse | příspěvky) (Zdeněk Pavlík - Květa Kalibová 2005)
Přejít na: navigace, hledání
Dospělost  {{{CompleteIndexTerm}}}


Po dětství (323-2) následuje mladost1, která je charakteristická pohlavním dospíváním. Ter. mladistvý2 se používá k označení osoby, která vstupuje do období dospívání; souhrnně se označují jako mládež3. Poté následuje období dospělosti4 a lidé žijící v tomto období se označují jako dospělí5. Posledním obdobím života je stáří6, jehož počátek není přesně určen a označuje se jako důchodový věk7; někdy se za něj považuje věk, kdy se většinou odchází do důchodu, tj. 60 - 65 let. Lidé žijící v tomto období se považují za staré osoby8.

  • 1. Mladost n. mládí nebývá přesně vymezeno, i když se často používá jako jeho syn. ter. adolescence, kterým se myslí období mezi pubertou a dospělostí. Období mladosti mezi dětstvím a adolescencí má v některých jazycích (např. v rus.) samostatný ter.
  • 3. Mládež n. mladí lidé; mládež mezi 13 a 19 lety se v angl. (USA) označuje zvláštním ter. teenager.
  • 4. Dospělost ve smyslu zralosti.
  • 5. Dospělí n. plnoletí se nacházejí ve věku dospělosti n. plnoletosti, což má též právní důsledky; ve většině zemí i u nás se za věk plnoletosti považuje 18 let. Do té doby jsou mladiství n. neplnoletí.
  • 8. Staří lidé se někdy dělí na více skupin, např. na osoby vyššího stáří nad 80 let nebo extrémně vysokého stáří nad 95 nebo 100 let. Někdy se hovoří též o třetím věku nebo o čtvrtém věku (fr., šp.). Některé ter. pro staré osoby mají různé vedlejší významy, např. letité osoby (něm.) apod. Právně stanovený věk získání nároku na starobní důchod se nazývá důchodový věk.


{{Lang_more_-{{{Lang}}}}}